Facebook ve Linkedin’de güvenlik tehlikesi

Güvenlik firmaları tarafından ortaya çıkarılan ve hackerların Facebook ve Linkedin üzerinden kolayca uygulayabildikleri yeni bir method sayesinde, dosyalarınız şifrelenebilir.
Hackerların, son birkaç yıldır aktif olarak uyguladıkları yeni bir yöntemleri var. Hackerlar, içerisinde kötü amaçlı yazılımı içeren bir dosyayı bilgisayarınıza enjekte ediyorlar ve saniyeler içerisinde tüm dosyalarınızı şifreleyerek size para karşılığında satıyorlar. 

Hacker, gerçekte imaj dosyası olmayan herhangi bir resim dosya formatını, Messenger üzerinden alıcıya yolluyor. Gerçekte imaj dosyası olmadığı için yollanan dosyanın ön izlemesi çıkmıyor ve ne olduğunu merak eden kullanıcı dosyayı tıklayarak bilgisayarına indiriyor.
Check Point firmasının belirttiğine göre; firma Eylül ayında iki sosyal medya firmasıyla bu durumu paylaştı lakin, durumla ilgili bir çözüm yolda mı henüz bilinmiyor.
Bu yüzden arkadaşınız veya bir başkası farketmez, ön izlemesi çıkmayan resim dosyalarına asla tıklamayın ve inse bile açmadan çöpe atın. Unutmayın, indirilen bir dosya, çalıştırılmadığı sürece görevini yapamaz. Aşağıdan, potansiyel bir hacklenme anını izleyebilirsiniz. İyi Seyirler.
:: Sizce antivirüs mü, yoksa kullanıcının bilinçli internet kullanımı mı daha önemli ?

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*